Lab 2: obrazy

Instagram

Instagram to jeden z najpopularniejszych na świecie serwisów społecznościowych. Zasada jego funkcjonowania sprowadza się do publikowania fotografii, lub krótkiego filmiku video z podpisem. Społecznościowy charakter tego serwisu realizuje się poprzez możliwość komentowania fotografii przez innych użytkowników, jeśli tylko wizerunek jest dostępny publicznie. Kołem zamachowym Instagramu stała się niewątpliwie dynamicznie rozwijająca się branża urządzeń mobilnych, przede wszystkim telefonów komórkowych - smartfonów, które mają wbudowane coraz doskonalsze aparaty fotograficzne i obsługujące je aplikacje. 3 Kwietnia 2012 roku do rąk użytkowników trafiła aplikacja dedykowana urządzeniom mobilnym, które pracują w opraciu o najpopulraniejszy system operacyjny Android.  

Instagram został założony w październiku 2010 roku przez Amerykanina Kevina Systroma i Brazylijczyka Mike'a Kriegera.  Już po dwóch miesiącach od uruchomienia serwis miał ponad milion subskrybentów, aby w lutym 2013 roku osiągnąć niebotyczną cyfrę 100 milionów użytkowników na całym świecie. Dziś serwis chwali się 150 milionami aktywnych posiadaczy konta.

Główną ideą Instagramu było i pozostaje dzielenie się zdjęciami, ale dużą popularność zagwarantowały także inne funkcjonalności takie jak: możliwość edycji fotografii poprzez nałożenie na zdjęcie filtrów, które czynią fotografie bardziej aktrakcyjnymi, czy zintegrowanie profilu użytkownika z innymi popularnymi serwisami społecznościowymi (Facebook, Twitter). Znawcy trendów internetowych zaznaczają, że największą popularność serwisowi przynosi nieskończona wręcz liczba zamieszczanych w nim znakomitych, ciekawych fotografii, które bez współczesnych możliwości technicznych nie miałyby szans na natychmiastową publikację. Istotne jest także to, że wielu użytkowników wykorzystuje serwis jako swoisty foto-pamiętnik, co jest szczególnie istotne w przypadku popularnych gwiazd show-biznesu, czy sportu. Od Instagramu nie stronią także politycy, którzy traktują go jako dodatkową platformę kontaktu ze społeczeństwem.  Kelly Lux zwróciła także uwagę na pewien humanistyczny wymiar serwisu, który umożliwia użytkownikom śledzenie, czy też obserwowanie "życia na ziemi", poprzez oglądanie osobistych fotografii zamieszczanych przez ludzi, których najpewniej nigdy w  życiu nie spotkamy.

Popularność serwisu dotarła także do rosyjskojęzycznych użytkowników, którzy wykorzystują go w coraz bardziej wyrafinowany, artystyczny wręcz sposób (https://www.instagram.com/irina_gorbacheva/). Politycy, artyści oraz przeciętni użytkownicy mogą się w swoisty demokratyczny sposób zespolić się w jednym miejscu w celu oglądania i komentowania swoich wzajemnych dokonań, wizerunków, projektów. O kilku z nich piszemy poniżej.

BG

Spis rzeczy

  1. Dmitrij Miedwiediew - Klaudia Kardyś
  2. Ramzan Kadyrow - Karol Bochenek
  3. Ksenia Sobczak – Karolina Smoleń
  4. Timati – Ewelina Łupka
  5. Dmitrij Głuchowski - Michał Suda
  6. Ksenia Borodina - Dorota Olszar
  7. Olga Buzowa - Sylwia Kucwaj
  8. Wiktoria Bonia – Aleksandra Piekarczyk
  9. Tina Kandelaki - Vita Birjukowska
  10. Irina Shayk - Joanna Marczyk

Dmitrij Miedwiediew @damedvedev

Dmitrij Miedwiediew, premier Rosji, prowadzi swoje konto na Instagramie od 185 tygodni. Pierwsze zdjęcie umieszczone w popularnej aplikacji w serwisie społecznościowym nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród zdjęć innych użytkowników. Jest to obraz z monitora pokazujący tor lotu Pierwszego Ministra do Waszyngtonu. W podpisie do zdjęcia Miedwiediew wspomina o jet lagu, długiej drodze i obowiązkach.

 

Путь неблизкий. Jet lag. А вечером - работать

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Дмитрий Медведев (@damedvedev)

 

Sławny polityk chętnie fotografuje sytuacje z życia codziennego, robi sobie tak zwane selfie (autoportrety) i to właśnie jedno z takich zdjęć ma najwięcej polubień, bo aż 200 000. Na stronie Miedwiediewa znajdziemy zarówno zdjęcia z siłowni, czy popołudniowej herbatki z Putinem, jak i z ważnych spotkań, takich jak G-8. "Instagramowa" przyjaźń Premiera i Prezydenta RF zasługuje na szczególną uwagę. Panowie fotografują się razem w różnych sytuacjach, często nieoficjalnych. Odbiór takich zdjęć przez użytkowników Instagrama jest niemal w 100% pozytywny. Ten element politycznej strategii pomaga utwierdzić wszystkich w przekonaniu, że sytuacja kraju jest stabilna, a spotkania na szczycie odbywają się w przyjaznej atmosferze.

Miedwiediew publikuje również ciekawe zdjęcia z miejsc, w których bywał (krajobrazy, budynki). Premier nie ukrywa, że aktywnie kibicuje rosyjskim sportowcom. Pamięta również o ważnych datach w historii kraju i zawsze publikuje życzenia świąteczne.

Do dnia dzisiejszego Premier RF opublikował prawie 500 postów, a obserwują go prawie 2 miliony użytkowników.

Klaudia Kardyś

Ramzan Kadyrow @kadyrov_95

Jego profil na portalu Instagram to zbiór ponad 6 tys. zdjęć i filmów o przeróżnej tematyce. Przeważają te polityczne, ale naprawdę spora cześć dotyczy sportu, religii czy sfer kultury. Nowe posty pojawiają się praktycznie co kilka godzin, a Ramzan Kadyrow śmiało może służyć za wzór instagramowej aktywności. Przed obserwującymi go użytkownikami popularnego serwisu nie ma żadnych tajemnic. Od środka pokazuje im kulisy życia przywódcy Czeczenii i czołowego rosyjskiego polityka, nie stroni też od kontrowersji i skandali, co w efekcie przekłada się na olbrzymią popularność. Popularność, którą Kadyrow doskonale wykorzystuje nie tylko do ocieplania wizerunku, ale także do regularnego umacniania swojej pozycji w rosyjskim życiu publiczno-politycznym. I trzeba przyznać, że wychodzi mu to znakomicie.

Zaglądając na profil Kadyrowa, w oczy od razu rzuca się charakterystyczna tendencja wychwalania wszystkiego, co dotyczy władzy na Kremlu oraz wszystkiego, co czeczeńskie. Ramzan Achamatowicz otwarcie wielbi Władimira Putina i popiera ogół jego działania, pisząc o prezydencie Federacji Rosyjskiej – czemu trudno się dziwić – w samych superlatywach. Znamienne jest, że równie dużo miejsca poświęca chyba tylko na Allachowi, nawołując swoich „czeczeńskich braci" do zachowania wierności Prorokowi, co oczywiście nie stoi w sprzeczności do wspierania rosyjskiej walki z islamskim terroryzmem. Poza tym, na jego profilu znajdziemy zdjęcia i komentarze odnoszące się do aktualnych wydarzeń politycznych, jak chociażby te kierowane bezpośrednio do mieszkańców anektowanego Krymu, czy filmy z różnych posiedzeń przedstawiające wystąpienia czołowych rosyjskich polityków.

 

Ассаламу алайкум! Сегодня стало известно о создании Исламской коалиции по борьбе с терроризмом. Инициатором является Саудовская Аравия. В неё входят 34 страны. Штаб-квартира расположится в Эр-Рияде. Конечно, я не ставлю цель давать оценку этому событию, не дожидаясь реальных результатов. Но хочу высказать своё частное мнение, так как борьба с терроризмом для меня не посторонняя тема. Я ранее неоднократно говорил, что лидерам исламского мира следовало бы объединить усилия в борьбе с терроризмом в регионе. Теперь нужно ждать конкретных последствий инициативы КСА. И по ним делать выводы о заявленных и истинных задачах. Если я не ошибаюсь, в американскую коалицию входят более шестидесяти стран. При реальном противодействии Иблисскому государству, этих сил достаточно, чтобы в течение семи дней стереть с лица земли след терроризма. На самом деле видно, что западная коалиция наоборот ведёт к осложнению ситуации в арабском и мусульманском мире. Очень хочется надеяться, что исламская коалиция выберет путь реального спасения ближневосточного и других регионов от угрозы террористического хаоса. В настоящее время только Россия противостоит иблисской банде, а остальные страны то партию оружия не туда сбросят, то нефть не у того купят, то границы забудут закрыть перед террористами. #Кадыров #Россия #Чечня #КСА #Терроризм #Коалиция

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Аллах Велик!!! (@kadyrov_95)

 

Duża liczba wpisów Kadyrowa dotyczy także gloryfikacji życia w Czeczenii. Efektowne fotografie Groznego nocą czy zdjęcia z czołowymi postaciami czeczeńskiej sceny religijnej i kulturowej, mają umacniać przekonanie, że w Republice dzieję się dobrze i jest to zasługą właśnie Kadyrowa. On sam, zapewne dla jeszcze lepszego efektu, umieszcza sporo zdjęć z własną matką, deklarując jej przy tym miłość i pełne oddanie. W połączeniu z ckliwymi opisami spotyka się to z dużą aprobatą jego subskrybentów. Podobnie zresztą jak zdjęcia z dziećmi, np. z młodymi adeptami sportów walki kształtującymi – jak przekonuje Ramzan Kadyrow - swoje ciało i charakter w niedawno powstałym klubie sportowym „Achmat".

Sport na instagramowym profilu Kadyrowa odgrywa zresztą dużą i ważną rolę. To kolejny element jednoczący polityka z lokalną społecznością i jeszcze jeden przykład jego wzmożonej pracy na rzecz czeczeńskiego narodu. Poza klubem „Achmat" i prawdziwymi fotorelacjami z organizowanych w stolicy Czeczenii gal MMA, Kadyrow najwięcej miejsca poświęca Terekowi Grozny i broniącym jego barw piłkarzom. Prowadzone przez Ramzana Achmatowicza relacje z poszczególnych meczów są mocno specyficzne i zależne od końcowego rezultatu. Zwycięstwa kwitowane są peanami na cześć zawodników, nazywanych po prostu bohaterami. Za porażki i remisy z reguły odpowiadają sędziowie, którym z jakiś powodów zależy na słabych wynikach drużyny Kadyrowa. Każdy niepomyślny dla czeczeńskiego przywódcy rezultat kończy się pełnym emocji wpisem, czego następstwem jest cała góra kontrowersji. Ale Terek to dla Kadyrowa klub szczególny. Jak sam pisze w Instagramie, drużyna narodowa, stworzona w wojennych warunkach, bez pomocy sponsorów i milionów wyłożonych na transfery. Dla czeczeńskiej społeczności to wystarczający argument, by wspierać dzielnego i oddanego im wodza.

Nie ulega zatem najmniejszej wątpliwości, że Ramzan Kadyrow to żywy przykład na to, jak za pomocą mediów społecznościowych można wyrobić i ugruntować swoją pozycję w społeczeństwie. Dzięki swojej otwartości i bezpośredniości czeczeński przywódca zyskał naprawdę duże grono zwolenników, może nawet fanów, którzy cenią sobie jego ciągłą dostępność i to, że stwarza im możliwość obcowania na co dzień ze światem, który wcześniej był dla nich zamknięty. Kadyrow perfekcyjnie wykorzystuje możliwości stwarzane przez media społecznościowe, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że z konta na Instagramie uczynił coś na wzór tuby propagandowej. Z doskonałym skutkiem zresztą za co można mu tylko przyklasnąć.

Karol Bochenek

Ksenia Sobczak @xenia_sobchak

Rosyjska Paris Hilton…Tak zachodnie media nazywają rosyjską prezenterkę telewizyjną, Ksenię Sobczak. Ksenia jest bowiem jedną z najpopularniejszych kobiet w Rosji, córką radzieckiego polityka,

i jak się okazuje – gwiazdą portalu Instagram.  Ksenia jest bardzo znaną celebrytką, która zasłynęła dzięki prowadzeniu jednego z najpopularniejszych reality-show w Rosji, pod tytułem Dom 2. Oprócz występów w telewizji, Rosjanka pracuje jako dziennikarka radiowa i prasowa, a także interesuje się modą.

 

Ну что ,котики?:))) доброе утро!:))) А вы бы о чем спросили?:))

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ксения Собчак (@xenia_sobchak)

 

Na swoim profilu na Instagramie Ksenia Sobczak zamieściła już prawie 4 tysiące zdjęć, (a dokładnie 3992!). Praktycznie codziennie za pośrednictwem strony informuje osoby, które ją obserwują, co dzieje się w jej życiu. W ciągu jednego dnia potrafi zamieścić nawet parę zdjęć, czasem nawet z jednej sesji fotograficznej. Na Instagramie Kseni pierwsze co rzuca się w oczy to to, iż znajduje się tam mnóstwo fotorelacji z przeróżnych spotkań towarzyskich, w których bohaterka ma okazję uczestniczyć. Prezenterka nie ukrywa iż posiada szereg wysokopostawionych znajomych i obraca się wśród ludzi związanych z kultura rosyjską, posiada chociażby zdjęcie z piosenkarką Zemfirą, która słynie z niechęci do ujawniania szczegółów swojego życia prywatnego. Oprócz ,,bywania" na przeróżnych przyjęciach, Ksenia zajmuje się również prowadzeniem ich, co również znajduje odzwierciedlenie na jej instagramowym profilu. Prezenterka zamieszcza zdjęcia z przygotowań do organizowanych przez nią wystąpień, czy tez programów telewizyjnych, przy czym zaprasza swoich obserwatorów do śledzenia jej aktywności także poza Instagramem.  Bardzo duża część zdjęć na profilu Kseni Sobczak dotyczy jej głównego zainteresowania, czyli wspomnianej już mody. Aktualnie Ksenia jest dziennikarką modowego magazynu L'Officiel. Na swoim instagramowym profilu zamieszcza więc ogromną ilość zdjęć modowych, w których bardzo często jako modelka występuje ona sama. Przy opisie tychże zdjęć można znaleźć różne odsyłacze do strony projektanta danej kreacji, czy też informację o wyprzedaży w salonie modowym. Dziennikarka promuje także firmy kosmetyczne, zamieszczając zdjęcia produktów, których używa na co dzień.  Można powiedzieć, że profil Ksenii Sobczak na Instagramie pełni funkcję promocji marek, za którymi przepada autorka zdjęć. Prezenterka zamieszcza także zdjęcia dotyczące swojego życia prywatnego, takie jak chociażby zdjęcia z mężem, Maksimem Witogranem, czy też zdjęcia z wakacji. Interesujące są również zdjęcia potwierdzające udział Ksenii w różnych akcjach społecznych, jak chociażby na temat HIV i AIDS, gdzie możemy zobaczyć dziennikarkę w koszulce propagującej tę inicjatywę. Czasem Sobczak zamieszcza zdjęcia dotyczące ogólnoświatowych wydarzeń - dziennikarka zamieściła zdjęcia upamiętniające ofiary zamachów w Paryżu, jak i ofiary katastrofy rosyjskiego samolotu w Egipcie. Zdarzają się również grafiki, w żartobliwy sposób komentujące wydarzenia polityczne i społeczne w Rosji.

Obecnie konto Kseni posiada 2,4mln obserwatorów, a sama dziennikarka obserwuje 334 innych profili. Zdjęcia są zamieszczane codziennie – Sobczak jest bardzo aktywna na Instagramie i jak widać, potrafi za pomocą tejże platformy jeszcze lepiej promować samą siebie, jak i wszystkie aktywności którymi się zajmuje.

Karolina Smoleń

Timati @timatiofficial

Timati, czyli Timur Ildarowicz Junusow, to rosyjski raper, aktor, producent muzyczny i biznesmen. Jest również pierwszym mężczyzną, któremu udało się dostać do rankingu najpopularniejszych rosyjskich użytkowników Instagrama. Jego profil obserwuje ponad 4 miliony fanów, co stanowi ścisłą czołówkę w Runecie. Artysta dodał 2,356 postów i sam śledzi 201 osób. Portal 7days.ru wyróżnił jego konto jako najbardziej skandaliczne.

 

Когда уже сам за*бался слушать свои песни )))

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Black Star (@timatiofficial)

 

Większość materiałów publikowanych przez rapera dotyczy jego koncertów. Są to zarówno zdjęcia, jak i krótkie filmiki. Timati za ich pośrednictwem zaprasza fanów na swoje występy, promuje kolejne płyty lub trasy koncertowe, ukazuje wyjątkowe dla niego momenty na scenie i zachwyca się ogromem publiki. Swoją popularność w dużej mierze może zawdzięczać współpracy z zachodnimi gwiazdami, takimi jak Snoop Dogg, P. Diddy, Timbaland, David Craig czy Akon, z którymi nagrał kilka utworów i teledysków. Dodatkowo, jako właściciel wytwórni płytowej Black Star inc. na swoim profilu reklamuje powiązaną linię odzieżową – Black Star Wear.

Pomiędzy materiałami promocyjnymi Timati dodaje wiele postów przedstawiających jego córeczkę Alisę i podróże do egzotycznych krajów. Publikacje prezentują dość aktywny wypoczynek – raper uwielbia sporty ekstremalne, na przykład skoki z wodospadu, ze spadochronem, flyboard lub surfing. Ciekawostką jest, jak dowiadujemy się z jednego z wpisów, iż artysta jeszcze 3 lata temu leżał w szpitalu z pękniętym kręgosłupem i lekarze nie dawali mu większych szans na jakąkolwiek formę aktywności sportowej w najbliższych latach. Udało mu się jednak, wbrew zaleceniom lekarzy, po kilku tygodniach intensywnej rehabilitacji nakręcić kolejny teledysk i ostatecznie w pełni wrócić do zdrowia. Z drugiej strony, przeglądając jego profil można wywnioskować, że Timati nie uczy się na błędach, gdyż przykładowo w sierpniu 2015 roku skoczył z balkonu swojej sypialni do basenu, a za trzy miesiące został ugryziony w stopę przez tak zwaną barrakudę. Jego pozostałe posty dotyczą innych zainteresowań – przede wszystkim strzelectwa, samochodów i ćwiczeń.

Znaczna część jego zdjęć i filmików ma charakter humorystyczny. Timati na swój profil wstawia zarówno memy i przerobione śmieszne obrazki przedstawiające innych artystów, jak i materiały kpiące z niego samego. Z pewnością zabawne treści i duży dystans do siebie mają znaczny wpływ na jego rosnącą popularność na Instagramie.

Ewelina Łupka

Dmitrij Głuchowski @glukhovsky

Dmitrij Głuchowski jest autorem trylogii "Metro", opowiadającej o ludziach, którzy przed nuklearną zagładą schronili się w moskiewskim metrze. Ma na swoim koncie także zbiór opowiadań "Witajcie w Rosji", antyutopię "Futu.re", oraz powieść sensacyjną "Czas zmierzchu". Autor nie kryje swojej niechęci co do Rosji putinowskiej, uważa, że jego krajowi przydałaby się zmiana władzy. Właśnie w takim tonie, pełnym ironii i inteligentnej satyry utrzymane są wspomniane już opowiadania.

Głuchowski obecnie pracuje jako dziennikarz, posiada akredytację Kremla. Jednak jego Instagram, zważywszy na jego poglądy polityczne, jest zaskakująco apolityczny. Przede wszystkim są na nim zdjęcia z podróży Dmitrija, między innymi selfie z Buzzem Aldrinem, amerykańskim astronautą, który brał udział w pierwszym lądowaniu na księżycu.

 

A selfie with Buzz Aldrin. #manonmoon

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Dmitry Glukhovsky / Глуховский (@glukhovsky)

 

Można na nim także znaleźć niewielką ilość selfie autora oraz parę filmików. Są to te zdjęcia, które są najstarsze. Profil był aktualizowany rzadko, co ciekawe, tylko po angielsku. Jednak kiedy debiutancka powieść autora, czyli "Metro 2033" zdobyła wielką popularność, profil autora zapełnił się obrazami okładek jego książek, zdjęć tłumów na spotkaniach autorskich, chociaż czasami Dmitrij wrzuca też zdjęcia rzeczy, które go bawią, czy szokują. Wpisy są z reguły dwujęzyczne - po rosyjsku i po angielsku.

W porównaniu do innych instagramowych "gwiazd", Dmitrij Głuchowski nie wypada jakoś szczególnie okazale. Ma opublikowanych zaledwie 271 postów i 6667 obserwatorów. Widać wyraźnie, że Instagram nie jest głównym miejscem aktywności pisarza, raczej rzeczą traktowaną dość marginalnie.

Michał Suda

Ksenia Borodina @borodylia

Borodylia plasuje się w czołówce najpopularniejszych rosyjskojęzycznej użytkowników Instagrama. Piękna i pewna siebie Ksenia Borodina, bo o niej mowa, to rosyjska aktorka i prezenterka, która swoją rozpoznawalność oraz wielką sympatię widzów zdobyła dzięki uczestnictwu w popularnym talk-show Dom-2, którego prowadzącą jest już od 2004 roku. Wierni fani mogli podziwiać jej poczynania także w rosyjskiej edycji Tańca z gwiazdami  oraz programie Okna, prowadzonym przez Dmitrija Nagijewa. Uwagę zwrócił również jej talent aktorski, któremu wyraz dała w filmie Zaza (ros.Заза) w reżyserii Andrieja Silkina, w którym zagrała dziewczynę głównego bohatera. Obecnie Ksenia spełnia się zawodowo, zajmując się profesjonalną organizacją przyjęć weselnych oraz aktywnie działając w branży reklamowej. 3 lipca 2015 roku aktorka wyszła za mąż za biznesmena Kurbana Omarova i był to już drugi ślub gwiazdy. Owocem pierwszego małżeństwa  jest sześcioletnia córka Maria.

Ze swoimi fanami Ksenia kontaktuje się na wielu portalach społecznościowych, aczkolwiek najwięcej aktualnych informacji można znaleźć na jej Instagramie. Borodina może pochwalić się imponującą liczbą śledzących jej profil użytkowników -ponad 3,7 miliona. Gwiazda w pełni korzysta z możliwości jakie daje jej portal i bardzo chętnie dzieli się swoim prywatnym życiem. Nowe zdjęcia, opatrzone obszernym komentarzem, pojawiają się niemal codziennie. Tematem przewodnim jest rodzina Kseni, a szczególnie jej urocza córka, która ochoczo i bez żadnych oporów pozuje do zdjęć. Tradycją stały się już selfie Borodiny, w których prezentuje aktualny strój dnia i chwali się modnymi nowinkami. Niewątpliwym bohaterem ostatnich dwóch miesięcy stał się brzuch młodej mamy, która spodziewa się kolejnego dziecka z nowo poślubionym mężem. Gwiazda nie ukrywa ogromnej radości i na bieżąco informuje  zainteresowanych o swoim aktualnym stanie.  

 

Bez dwóch zdań, wizerunek Kseni ociepla także obecność  sympatycznego kota Szanti, który stał się ulubieńcem użytkowników i sporą część „lajków", aktorka zawdzięczać właśnie jemu. Ilość komentarzy oraz polubień świadczy o bardzo pozytywnym odbiorze i o wielkiej życzliwość  ze strony fanów, którzy czują się prawdziwymi uczestnikami życia gwiazdy. Warto zauważyć, iż profil Kseni Borodiny pokazuje, jak bardzo współcześni użytkownicy Internetu spragnieni są aktywnego uczestnictwa w życiu swoich idoli i jak dużą rolę w budowaniu swojej popularności odgrywa nieustająca troska o uwagę widza.

Dorota Olszar

Olga Buzowa @buzova86

Olga Buzowa - prezenterka telewizyjna i radiowa, modelka, aktorka, piosenkarka, autorka książek i redaktor pisma Мир реалити-шоу. Дом-2. Prowadząca projekt telewizyjny DOM-2 na kanale TNT. Niewątpliwie nieprzeciętnie uzdolniona przedsiębiorczo kobieta. Młoda bizneswoman  z niewiarygodnie szybko postępującą karierą. Potrafi rozreklamować wszystko, co w istocie kochają firmy odzieżowe. Jej obecność w Internecie nie zawęża się do Instagrama, równie aktywnie prowadzi swoją stronę modową, a dokładniej stronę swojej firmy, która, należy dodać, świetnie prosperuje. Zawrotna kariera jak na tak młody wiek, moja bohaterka ma 29 lat jest zasługą energicznego usposobienia i przebojowości. W 2006 roku prowadziła imienny program młodzieżowy na kanale TNT Romans z Buzowoj co przerodziło się również na audycje radiową pod tą samą nazwą. W 2008 roku debiutowała jako aktorka w serialu Универ udzieliła również licznych wywiadów dla innych kanałów telewizyjnych. 2010 rok zaowocował debiutem teatralnym. Olga wspólnie z firmą C&C zaprojektowała i wypuściła kilka kolekcji odzieży.

Początek kariery Buzowej przypisuje się uczestnictwu w projekcie telewizyjnym DOM-2, w którym spędziła 4 lata. W tym czasie napisała dwie książki: Роман с Бузовой i Дело в шпильке. Советы стильной блондинки. Według wielu rankingów była najbardziej lubianą i popularna postacią programu. W 2012 roku wyszła za  mąż za futbolistę Dimitra Tarasowa.

Strona na Instagramie, którą prowadzi moja gwiazda to niebywałe zjawisko, nie można odmówić Oldze zmysłu marketingowego. W niemalże każdym zdjęciu zawiera się reklama jakiegoś produktu czy usługi. Przeważają zjawiska związane ściśle z moda- ubrania, kosmetyki, zabiegi kosmetyczne, wszystko, co może sobie wyobrazić i o czym marzyć współczesna kobieta, wszystko, co może kojarzyć się z wszelako pojętym luksusem.

 

 

Drogie, ekskluzywne rzeczy, wnętrza, piękne sesje zdjęciowe, przyciąga to rzesze, jak przypuszczam kobiet, śledzących jej profil. Fani liczą już 3,5 miliona. Olga zamieściła 6, 803 posty. Robi to bardzo regularnie, bo niemal co parę godzin pojawia się nowy wątek z jej życia codziennego, włączając kulisy nagrywania programów, kulisy sesji zdjęciowych, reklamy jej ubrań, zdjęcia męża, rodziny, miejsca w którym mieszka, treningów, zdjęcia przyjaciół, jej psów, zdjęcia i nagrania ze sponsorowanych zagranicznych wycieczek. Pomiędzy reklamą salonu kosmetycznego i zabiegu depilacji pojawia się reklama firmy obsługującej skoki spadochronowe.


Dla wielu z nas może to być świat zbyt kolorowy, przesycony reklamą, świat krótkotrwałych przyjemności ale jakże pożądanych. To pragnienie o luksusie zwykłych ludzi tłumaczy ogromną popularność jaką cieszy się strona prezenterki. Można zaryzykować stwierdzenie, iż bohaterka żyje mediami, na nich zbudowała swoją karierę i dla nich funkcjonuje.

Wiktoria Bonia @victoriabonya

Niejednego można jej pozazdrościć – urody, kariery, szczęśliwego rodzinnego życia, pieniędzy; z pewnością znalazłoby się i grono osób, które najbardziej zazdrościłoby jej… ilości obserwatorów na Instagramie. Wiktoria Bonya zalicza się bowiem do grona najchętniej śledzonych użytkowników rosyjskiego Instagramu.

Wiktoria Bonia (ros. Виктория Анатольевна Боня) jest rosyjską prezenterką telewizyjną i radiową, aktorką, modelką, a także byłą uczestniczką reality show Dom 2 (ros. Дом 2). Obecnie mieszka w Monako wraz ze swoim partnerem, irlandzkim milionerem Alexandrem Smurfitem i trzyletnią córką Angeliką.

Wiktoria na swoim Instagramie ma ponad cztery tysiące postów i każdego dnia ta liczba zwiększa się o kolejne dwa-cztery zdjęcia. Rosjankę obserwuje ponad trzy miliony osób. Treści, które na zamieszcza na swoim Instagramie są typowe dla kobiety sukcesu – to przede wszystkim zdjęcia z bankietów, wydarzeń kulturalnych, pokazów mody czy zdjęć z profesjonalnych sesji. Często pojawiają się zdjęcia o bardziej prywatnym charakterze, np. z wakacji, z zagranicznych wycieczek, z partnerem
i córką czy selfie. Co tyczy się kwestii rodzinnych, w komentarzach często padają pytania, w jakim języku Wiktoria rozmawia ze swoją córką (przyp. partner Wiktorii i ojciec jej dziecka jest Irlandczykiem), nie trzeba jednak czekać na odpowiedź ze strony Wiktorii; w niejednokrotnie wrzucanych przez nią filmikach słychać, że córka jest dwujęzyczna – z mamą rozmawia po rosyjsku, z tatą po angielsku. Wiktoria, jako matka, chce jak najlepiej zaprezentować się na Instagramie – pokazuje swoim fanom zdjęcia córki jeżdżącej na kucykach, bawiącą się z rodzicami czy cieszącą się z nowych prezentów. Urocze są również zdjęcia Wiktorii z małymi dzikimi kotami, które znajdują się pod opieką fundacji The Black Jaguar-White Tiger Foundation, którą prowadzą jej znajomy ze Stanów Zjednoczonych.

Wiktoria promuje również zdrowy tryb życia – na jej Instagramie można znaleźć zdjęcia z treningów, a sama reklamuje popularny ostatnio w Rosji suplement diety, tzw. „eliksir młodości" Расцветай (ros. rozkwitnij), polecany również przez inne rosyjskie gwiazdy.

Bonia pokazuje również własną kolekcję – są to sukienki oraz swetry wykonane z kaszmiru. Przy zdjęciach z kolekcji można znaleźć zsyłkę do drugiego Instagrama Wiktorii - @vbvlog, na którym
z założenia ma pojawiać się więcej informacji o linii ubrań, jednak wcześniejsze posty zamieszczone na tym profilu niewiele różnią się od jej „głównego" Instagrama – są tam zdjęcia i z sesji, i te prywate. Vbvlog cieszy się dużo mniejszą popularnością – postów jest tylko pięćdziesiąt dziewięć,  a obserwatorów „ledwie" ponad pięćdziesiąt trzy tysiące. Profile odróżnia również warstwa językowa - na @victoriabonya króluje język rosyjski, dodawane posty rzadko posiadają angielski opis, natomiast na @vbvlog wpisy są zarówno angielskie, jak i rosyjskie.

Dosyć niedawno na Instagramie Wiktorii pojawiła się informacja o organizowanej przez niej aukcji charytatywnej na rzecz bardzo ciężko chorych dzieci. W ramach aukcji gwiazda wystawiała zawartość swojej garderoby, między innymi futro z rysia, które wywołało lawinę komentarzy obrońców zwierząt.

Ogólnie rzecz ujmując, odbiór Instagrama Wiktorii Bonii jest pozytywny. Obserwator widzi przez jego pryzmat kobietę, która osiągnęła sukces, potrafi pogodzić swoją karierę z życiem rodzinnym, a także udziela się społecznie. Mimo, iż profil Wiktorii szczególnie nie wyróżnia się wśród Instagramów innych rosyjskich gwiazd, to z pewnością przyjemniej ogląda się Wiktorię Bonię w jej instagramowym wydaniu, niż z jej dawnych, nieraz nieprzyzwoitych zdjęć, które można znaleźć w internecie.

Aleksandra Piekarczyk

Irina Shayk @irinashayk

wł. Irina Walerjewna Szajchlisłamowa

Instagram Iriny Shayk zajmuje w Rosji pierwsze miejsce pod względem liczby obserwujących. Na ten moment zarejestrowano ich 4.6 miliona. Pierwszy z 587 postów, zamieszczonych na profilu, przypada na 9 września 2012. To całkiem niewinne, naturalne, rodzinne zdjęcie – z babcią. Ale nie dajmy się zwieść – Irina jest znaną na całym świecie modelką; nie pozwala sobie na zdjęcia bez odpowiedniej stylizacji, nawet jeśli nie jest to fotografia profesjonalna, a imitacja „domowego zacisza". Nie mamy więc szans poznać poprzez Instagram „prawdziwej" Iriny.

 

W ciągu ostatnich dwóch lat wszystkie jej zdjęcia otrzymują przynajmniej 50 tysięcy polubień, rekordowe zdobywają ich powyżej 200. Wśród najpopularniejszych znajdują się te, do których modelka pozuje z innymi znanymi postaciami, gdzie reklamuje znane marki lub na których jest mocno roznegliżowana. Zdjęcia popularnych rosyjskich użytkowniczek Instagrama mają zresztą przeważnie wyraźnie seksualny charakter i profil Iriny Shayk nie wyróżnia się w tym sensie na tle innych. Jak wszystkie celebrytki, Irina nie zapomniała także przynajmniej raz pochwalić się zdrowym trybem życia, czyli fotkami z siłowni. Jednak nie sposób przeoczyć faktu, że na jej profilu przeważają zdjęcia z sesji dla znanych magazynów i ważnych w świecie show-biznesu imprez. Instagram zdaje się stanowić kolejną platformę do pracy zawodowej modelki, czemu zresztą trudno się dziwić – w świecie rosnącego znaczenia sieci społecznościowych nie sposób kreować swojej „marki", rozpoznawalnego wizerunku w oderwaniu od świata wirtualnego. Irina Shayk, w myśl tej zasady, ma również własną stronę internetową (http://www.irinashaykofficial.com/) oraz profil w portalu Facebook (gdzie zamieszczany jest niemal identyczny pakiet zdjęć, jak na Instagramie).

Posty podpisywane są zwykle w języku angielskim (wyjątek stanowi między innymi post, datowany na 9 maja 2014 – zdjęcie przedstawia udeokrowaną medalami babcię modelki, komentarze noszą patriotyczny charakter), ale pod nimi pojawiają się komentarze w wielu innych językach, pozostające jednak bez odpowiedzi ze strony administratora profilu.

 

Wątpliwe, by Irina sama je zamieszczała. Prawdopodobnie odpowiada za to jej menedżer. Jako adres kontaktowy na wszystkich wyżej wymienionych stronach, podany jest adres agencji The Lions Models, dla której Irina pracuje.

Joanna Marczyk

Tinda Kandelaki @tina_kandelaki

Tina Kandelaki to rosyjska dziennikarka, prezenterka, producent i działacz społeczny. Tina Kandelaki od niedawna jest  również generalnym producentem kanału telewizyjnego "Mecz TV".

Tina Kandelaki aktywnie korzysta z Internetu jako środka komunikacji ze swoimi fanami. Najprawdopodobniej jest to przede wszystkim metoda autopromocji celebrytki. Jak powiedziała w jednym wywiadzie: "Dzisiaj, człowiek, który stworzył jakikolwiek produkt, który stał trendem w Internecie, jest automatycznie zwycięzcą. To wszystko. Musimy nauczyć się wygrywać. I uczę się. Idę naprzód, staram się realizować jeszcze bardziej, aby rozszerzyć zakres działalności". W związku z tym, należy wspomnieć, że Kandelaki jest obecna także w takich sieciach społecznościowych, jak Instagram, VKontakte, Twitter, LiveJournal, Facebook. Ponadto, gwiazda ma swoję stronę internetową www.tinakandelaki.ru.

W Instagramie Tina Kandelaki ma 6,509 publikacje, 1,1 milionów obserwatorów i 297 subskrypcji. Czasami publikuje po kilka zdjęć dziennie. Zdjęcia albo pokazują Tinę Kandelaki w różnych pozach i strojach, albo są bezpośrednio związane z prowadzoną przez nią działalnością. Publikowanych jest także sporo zdjęć o tematyce sportowej, co jest wyraźnie związane z jej ambicją popularyzowania kanału "Mecz TV", który jest produkowany przed nią. Ponadto umieszcza zdjęcia ze swoich występów telewizyjnych i spotkań ze znanymi osobami (aktorami, sportowcami, biznesmenami, politykami). Rzadziej pojawiają się zdjęcia związane z inną stroną jej życia, które czymś przyciągnęły jej uwagę. Jeżeli takie się znajdą to  wtedy dzieli się wrażeniami ze swoimi fanami  - na przykład, zdjęcie, które wygrało konkurs w magazynie National Geographic, na którym jest przedstawione nurkowanie z wielorybami.  Zdjęcia, związane z życiem osobistym Tiny Kandelaki, są rzadkie nie ma też zdjęć z pejzażami.

 

Każda fotografia posiada komentarz Kandelaki, ale po publikacji prawie nigdy nie zwraca uwagi na wpisy fanów, mimo,  że często zadają jej pytania i wykazują zainteresowanie jej działalnością. Komentarze Kandelaki mogą być wyjaśnieniającego charakteru (kiedy pisze, gdzie i z kim jest na zdjęciu), charakter reklamy (najwięcej to dotyczy jej działalności), w niektórych  może wyrazić swoją opinię na temat problemów społecznych lub dzieli się swoimi planami i osiągnięciami (na przykład, opowiada o swoim pragnieniu utraty wagi o dwa kilogramy pod zdjęciem lub wideo z siłowni), czasami zachęca odwiedzających do dyskusji lub prosi ich o poradę, ale, jak już wspomnieliśmy, wszystkie komentarze pozostawia bez odpowiedzi. Komentarze Tiny Kandelaki mogą też mieć charakter, bliski filozoficznemu – to mogą być czyjeś aforyzmy lub oświadczenia o swoich zasadach życiowych. Najczęściej  są to teksty jednozdaniowe przy zdjęciach, na których widzimy Kandelaki w różnych pozach i starannie dobranych strojach. Na przykład: "Lubisz, złościsz się, próbujesz nie lubić, potem rozumiesz, że nie możesz, znów powracasz i męczysz się dopóki lubisz... Przestajesz męczyć się, przestajesz lubić... Lepiej nie jest" - obok fotografii Tina Kandelaki w białej sukni, która patrzy się w oczy widza. Albo: "Nie utrzymuj tego, co odchodzi, i nie odpychaj tego, co przychodzi - tylko tak szczęście samo znajdzie ciebie... Jasne, że trzeba łatwo odpuszczać jednych ludzi i uczyć się czekać na drugich," –  Kandelaki patrzy z rozmarzeniem w dal.

Podsumowując, można stwierdzić, że dla Kandelaki Internet, a w szczególności Instagram - to przede wszystkim możliwość poszerzenia swojej popularnościi przyciągnięcia nowych odbiorców, a tym samym gwarancja sukcesu projektów, w których się uczestniczy.

Vita Birjukowska (Erasmus)