O zaczadzeniu putinowskim faszyzmem - list Bartosza Gołąbka do redakcji Gazety Wyborczej

"Ekspozycja antyludzkich poglądów autorki nikomu nie służy" (śródtytuły od redakcji)

Dzisiaj szczęśliwie wpływ profesorki - rosjoznawczyni w stanie spoczynku, z jej radykalnymi i faszystowskimi poglądami, na studencką młodzież i akademickie środowisko nie wydaje się aż tak silny - ocenia dr Bartosz Gołąbek, rusycysta, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Szanowni Państwo,   

piszę jako wychowanek rusycystyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jej aktywny wykładowca i badacz, a jednocześnie stały czytelnik cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej".   

Tekst Michała Olszewskiego z 21 kwietnia 2022 roku pt. Gwałty, morderstwa, masakry. A krakowska rosjoznawczyni przekonuje, że inwazja na Ukrainę "ma głębszy wymiar", poświęcony prof. Annie Raźny i jej tekstowi uzasadniającemu napaść Rosji na Ukrainę,  identyfikuje w istocie dawno już znaną w środowisku krakowskim, ba nawet krajowym, kwestię ideowego zaczadzenia bohaterki artykułu rosyjskim faszyzmem w jego putinowskim wydaniu.  

Anna Raźny o ataku na Ukrainę. "W Moskwie cieszą się z promocji"

Wzmacnianie dziś tych myśli przez ich promocję (a to w istocie po części realizuje tekst) prowadzi, w mojej ocenie, do nikomu niesłużącej ekspozycji antyludzkich poglądów autorki i budowania internetowych zasięgów na skandalu. Dzisiaj szczęśliwie wpływ profesorki - rosjoznawczyni w stanie spoczynku - z jej radykalnymi i faszystowskimi poglądami na studencką młodzież i akademickie środowisko nie wydaje się  aż tak silny, jak mógłby być jeszcze kilka lat temu, o czym też słusznie w 2014 roku nie tylko redakcja „Wyborczej" pisała.  Zapewne także dzięki pracy Olszewskiego wiele osób dowiedziało się dziś o istnieniu tej "rosjoznawczyni", a w Moskwie pewnie cieszą się z tej promocji w dwójnasób.   

Korzystając z przykładu mojej instytucji, chciałbym, aby ważna dla mnie gazeta, którą czytam i prenumeruję, znalazła też na swych łamach miejsce na pozytywne obrazy praktycznego zaangażowania autentycznych rosjoznawców i rusycystów w sprawy dziś fundamentalne – pomoc uchodźcom i ewakuowanym z Ukrainy czy trudne, ale jakże potrzebne próby poszukiwania kontaktu i porozumienia z tymi Rosjanami, którzy marzą o wolnej Rosji i potępiają zbrodniarzy wojennych zasiadających wciąż dziś jeszcze na Kremlu. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z działalnością Katedry Kultury Słowian Wschodnich w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, do obejrzenia pouczających rozmów prof. Grzegorza Przebindy z pisarzami antyimperialistami-dysydentami zarejestrowanymi w ostatnich wojennych tygodniach. Rosja po zbrodniarzu Putinie, my żywimy taką nadzieję, ma szanse stać się lepsza.  

Mała walka z rosyjskim faszyzmem 

Zachęcam też do zapoznania się ze wszech miar ciężką, a pewnie mało widowiskową i w związku z tym nieodnajdującą zasłużonego zainteresowania mediów pracą rusycystów i studentów wolontariuszy na Dworcu Głównym w Krakowie czy w izbach przyjęć SOR naszego miasta. Tam także prowadzimy swoją małą walkę z rosyjskim faszyzmem, z całych sił wspierając Ukraińców w kryzysie wojny już na naszej ziemi.   

Działają tu głęboko zaangażowani i wspaniali studentki i studenci, skonsolidowani w Inicjatywie dla Ukrainy (IDU) w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej, gdzie odbierają swą rosjoznawczą edukację na filologii rosyjskiej, dzisiejszego współczesnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.      

 

Rozumiem, jakimi prawami rządzi się współczesna prasa, jak bardzo poszukuje czytelnika, ale postanowiłem skorzystać z okazji, aby  nieco przekierować emocje na bliższe memu sercu i moim rusycystycznym przekonaniom tory.   

Z wyrazami szacunku,

dr Bartosz Gołąbek,

Katedra Kultury Słowian Wschodnich Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, (m.in. autor monografii Lew Gumilow i Aleksander Dugin. O dwóch obliczach eurazjatyzmu w Rosji po 1991 roku, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2012, autor podcastu Sprawy Wschodu).  

Od autora (Michała Olszewskiego): Prof. Anna Raźny nie jest tak mało znaczącą postacią, jak można by wnosić z Pańskiego listu. Owszem, po skandalu związanym z podpisanym przez nią po aneksji Krymu panegirykiem na cześć Putina zniknęła z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Apologetka zbrodniczej inwazji Rosji na Ukrainę jest członkinią Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiej Akademii Nauk, zasiada w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. Tadeusza Rydzyka. Poza wszystkim: udawanie, że takie poglądy w Polsce nie istnieją, nic nie da. Moim zdaniem należy je nagłaśniać i pokazywać opinii publicznej, nawet jeśli są to poglądy niegodziwe.  

Jeśli zaś chodzi o zaangażowanie krakowskich rosjoznawców i rusycystów w pomoc Ukrainie, to brakuje słów uznania dla takiej postawy.    

Z pozdrowieniami 

Michał Olszewski  

PDF tekstu w "Gazecie Wyborczej"

Data opublikowania: 22.04.2022
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek