Spotkanie Wschodnie - Rosja widziana z Waszyngtonu versus Stany Zjednoczone widziane z Moskwy

26 listopada 2020 roku odbyło się Spotkanie Wschodnie poświęcone relacjom transatlantyckim, a w szczególności perspektywie postrzegania Rosji przez administrację USA, a także interakcji zwrotnej – poglądu Kremla i rosyjskich polityków na Waszyngton. Gościem i prelegentką spotkania była Krystyna Marcinek, absolwentka kultury Rosji i narodów sąsiednich na w naszym Instytucie, obecnie doktorantka i analityczka, pracująca między innymi dla amerykańskiej korporacji analitycznej RAND.

Ponad godzinny referat zaprezentował osie politycznych, kulturowych i społecznych matryc wzajemnego postrzegania Rosji i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Swoją interpretację Krystyna Marcinek oparła o kwestie bezpieczeństwa i zupełnie odmienne ich traktowanie po obu stronach Atlantyku. Amerykanie, jak podkreśliła, nie rozumieją poczucia zagrożenia, które właściwe jest Rosji – wojna w ich współczesnym, ale i historycznym pojmowaniu toczy się daleko, jest odległa od ich granic naturalnych. Inaczej sprawę tą widzą Rosjanie, którzy przecież kilkukrotnie w swych dziejach musieli odpierać potężne zagrożenie przychodzące  z zewnątrz drogą lądową. To jedna z fundamentalnych różnic, która prowadzi do nieporozumień. 

W opinii naszego gościa USA postrzegają Rosję  jako młodszego brata, który może sprawić kłopoty, ale nie zagrozi fundamentalnym interesom w globalnej grze interesów. Nie wiadomo zaś czy oficjalna Rosja, deklarując obawy wobec aktywności USA wokół swoich granic czyni to w sposób uprawniony i szczery, czy jest to jednak elementem cynicznej gry obliczonej na wewnętrzną politykę utrzymania państwa w stanie zagrożenia i gotowości.

Prelegentka podzieliła się także ze słuchaczami swoimi osobistymi doświadczeniami z pracy z amerykańskimi analitykami. Zwróciła między innymi uwagę na zupełnie inne wyobrażenie Amerykanów na temat tego czym jest wojna, które jest zupełnie inne niż doświadczenie europejskie.

Spotkanie z absolwentką Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej było także okazją do wspomnień, podczas których profesor Grzegorz Przebinda zwrócił uwagę, że Krystyna Marcinek była słuchaczką jego seminarium magisterskiego, a jej praca dotyczyła powieści Mistrz i Małgorzata.

Było to pierwsze Spotkanie Wschodnie, które przeprowadziliśmy w trybie zdalnym, na platformie MSTeams. W blisko 2 godzinnym spotkaniu uczestniczyło ponad 40 studentek i studentów oraz wykładowcy z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej.

 

Spotkanie Wschodnie
w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej

 

 

 

Rosja widziana z Waszyngtonu versus Stany Zjednoczone widziane z Moskwy.
Asymetria perspektyw a bezpieczeństwo międzynarodowe.

 

Krystyna Marcinek

 

 

26 listopada 2020 roku (czwartek), godzina 17:30
Spotkanie odbędzie się na platformie MSTeams

prowadzenie dr Bartosz Gołąbek 

 

LINK DO SPOTKANIA

 

​Krystyna Marcinek jest absolwentką Kultury Rosji i narodów sąsiednich w Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów w 2010 roku, prowadziła pracę analityczno-doradczą w sektorze prywatnym i rządowym, pisząc raporty o rynkach energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, wojnie na Ukrainie i wpływie Rosji na bezpieczeństwo Polski i regionu. W latach 2013 – 2017 pracując bezpośrednio dla Ministra Spraw Wewnętrznych odpowiedzialnego za agencje wywiadowcze i kontrwywiadowcze, a także Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów  i Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych z bliska  obserwowała procesy decyzyjne polskiego rządu w czasie największego kryzysu wokół polskich granic po 1989 roku. Od 2017 jest doktorantką w Pardee RAND Graduate School, jednocześnie pracując w RAND Corporation, jednym z najstarszych amerykańskich think-tanków działających  m.in. na rzecz Departamentu Obrony USA. W RAND mgr Marcinek pracuje m.in. nad projektami dotyczącymi rosyjskiej działalności polityczno-wojskowej w Europie Środkowo-Wschodniej, Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, jak również w obszarze informacyjno-cybernetycznym. Jej badania są poświęcone autonomicznym systemom uzbrojenia.

 

Data opublikowania: 17.11.2020
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek