Nagroda "Książka Miesiąca" Biblioteki Kraków dla Michała Milczarka

"Na początku była mapa. Jej kolory, linie, wzory intrygowały i nęciły. Można było przez nią patrzeć jak przez okno, zobaczyć daleki świat. Czytać ją jak najwspanialszą przygodową książkę. Potem były podróże wyobrażone, wytyczanie nowych szlaków długopisem w atlasie. W końcu Michał Milczarek spakował plecak i wyruszył w drogę. Donikąd to opowieść o wyprawach na końce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska. To zapiski z miejsc, w których byt graniczy z nicością. To obsesyjna wędrówka na wschód przez śnieg, kości i pustą przestrzeń w poszukiwaniu kresu mapy i kresu rzeczywistości" - czytamy w opisie nagrodzonej książki.

Dr Michał Milczarek jest adiunktem w Katedrze Kultury Słowian Wschodnich UJ. Absolwent filozofii i filologii rosyjskiej na UJ. W 2016 roku na podstawie pracy Poza filozofią i literaturą. Fenomen twórczy Wasilija Rozanowa obronił doktorat na Wydziale Filologicznym UJ. Interesuje się m.in. filozofią rosyjską, współczesną filozofią niemiecką i francuską, ontologią, etyką, teologią prawosławną i literaturą rosyjską XIX i XX w. Stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Instytucie Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina w Moskwie oraz na Uniwersytecie Moskiewskim im. M.A. Łomonosowa. Kierownik grantu w konkursie Etiuda 2 Narodowego Centrum Nauki.

Wiele podróżuje. Odwiedził 76 podmiotów Federacji Rosyjskiej. Kilkanaście razy był na Syberii. Podróżował autostopem, zimą i latem, po najbardziej niedostępnych regionach Rosji: Czukotce, Kamczatce, Koriacji, Kołymie, Jakucji, Ewenkii, Nienieckim Okręgu Autonomicznym, a także po poligonie atomowym pod Semipałatyńskiem w Kazachstanie. Pasł bydło w Kałmucji i renifery na Uralu Polarnym. Poza tym odwiedził m.in. Pamir, Bajkonur, Spitsbergen, Amazonię, Gwatemalę, Chile, Mali, Zimbabwe, Madagaskar, Nową Zelandię, Irak, Turkmenistan. Przejechał z północy na południe Saharę.

Nagroda Krakowska Książka Miesiąca została ustanowiona przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie w 1995 r. dla podtrzymania i rozwoju życia literackiego i kulturalnego miasta oraz regionu. Jest wsparciem zarówno dla autorów, jak wydawców. Obejmując różne dziedziny piśmiennictwa, przyczynia się do ożywienia krakowskiej kultury. W czerwca 2017 roku została przeniesiona do Biblioteki Kraków. Pracami jury przyznającego nagrody od początku kieruje Jan Pieszczachowicz, krytyk literacki i redaktor naczelny miesięcznika "Kraków".

Data opublikowania: 29.05.2020
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek