"A jednak rękopisy płoną" - spotkanie z Grzegorzem Przebindą na Wschodniosłowiańskim Kalejdoskopie

26 kwietnia 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Wschodniosłowiański Kalejdoskop". Profesor Katarzyna Jastrzębska zaprosiła do wystąpienia Grzegorza Przebindę, który opowiedział o perypetiach rękopisu "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa.

Grzegorz Przebinda, współautor przekładu powieści na język polski, wydanego nakładem oficyny Znak w 2016 roku, mówił przede wszystkim o swoich odkryciach, których dokonał badając rękopis w tzw. Domu Paszkowa, będącym jedną z siedzib Rosyjskiej Biblioteki Państwowej w Moskwie. 

Spotkanie zatytułowane A jednak rękopisy płoną. O "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa było ilustrowane licznymi fotokopiami rękopisu Bułhakowa, a także demonstracją wielu edycji i wydań powieści "Mistrz i Małgorzata" rosyjskiego pisarza. 

Wnioski prelegenta i jego słuchaczy, w tym między innymi profesor Anny Skotnickiej, doktor Magdaleny Ochniak, czy doktor Eweliny Pilarczyk, prowadziły do potwierdzenia istoty badań tekstologicznych w rusycystycznych badaniach literaturoznawczych.

 

Data opublikowania: 30.04.2018
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek