Pierwsza habilitacja w Katedrze Kultury Słowian Wschodnich IFW UJ

dr hab. Aleksander Wawrzyńczak

19 maja 2016 roku Rada Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego zatwierdziła  habilitację w postępowaniu doktora Aleksandra Wawrzyńczaka, pracownika naszej katedry, badacza literatury rosyjskiej XX  i XXI wieku.  Jest to pierwsza habilitacja w historii Katedry Kultury Słowian Wschodnich.

Doktor habilitowany Aleksander Wawrzyńczak specjalizuje się w badaniach nad najnowszą literaturą rosyjską. Jest autorem dwóch monografii (Naród i państwo w twórczości pisarzy rosyjskich nurtu „wiejskiego". Wasilij Biełow, Walentin Rasputin, Władimir Liczutin, Kraków: „Universitas", 2005 oraz Imperialista, technokrata, mistyk. Twórczość literacka i publicystyczna Aleksandra Prochanowa, Wydawnictwo Scriptum, Kraków 2015.) i blisko 30 artykułów naukowych, a także redaktorem tomów pokonferencyjnych i recenzji.

W Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym związał swą drogę naukową i zawodową od czasów studiów (rozprawa doktorska pod kierunkiem dr hab. Krystyny Pietrzyckiej-Bohosiewicz), prowadzi seminaria licencjackie, wykłady z najnowszej literatury rosyjskiej, kultury Rusi, a także  współczesnej Rosji. Jego pasją jest muzyka i poezja rosyjskiego rock'a, której jest wybitnym znawcą.

Habilitacja jest najwyższym stopniem naukowym  w Polskiej tradycji uniwersyteckiej, a kolejnym jest tytuł profesorski,  którego oczywiście i sobie i dr hab. Aleksandrowi Wawrzyńczakowi serdecznie życzymy.

Data opublikowania: 20.05.2016