Krakowskie wspomnienie o abp. Józefie Życińskim w 5. rocznicę śmierci

11 lutego w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa "Media-Kultura-Dialog", zorganizowana w 5. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego.

Uczniem abp. Życińskiego był w Krakowie również prof. Grzegorz Przebinda, Kierownik Katedry Kultury Słowian Wschodnich Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, rektor PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

- Słuchałem w pierwszych latach po stanie wojennym jego wykładów z filozofii przyrody nieożywionej. Miałem w trakcie studiów wielu dobrych nauczycieli, takich jak Andrzej Drawicz i prof. Ryszard Łużny. Jednak cykl wykładów ks. prof. Życińskiego był najciekawszy spośród tych, jakich miałem okazję w życiu słuchać. Nie opuściłem żadnego z nich, nie mogąc się doczekać następnego. Bardzo wiele się wtedy dowiedziałem. Przejęta od Życińskiego struktura logicznego myślenia do dziś przydaje mi się w trakcie prac naukowych. Dzięki jego wykładom zrozumiałem też, że jest więź między ratio a fides, czyli między rozumem i wiarą, między umownymi Atenami a Jerozolimą. Miał na mnie duży wpływ, widoczny choćby w mojej najważniejszej pracy "Od Czaadajewa do Bierdiajewa". Doświadczyłem też jego życzliwości, gdy zaniósł osobiście do miesięcznika "Znak" mój młodzieńczy artykuł o Włodzimierzu Sołowiowie - wspominał prof. Przebinda.

Źródło: krakowskie wydanie "Gościa Niedzielnego"  http://krakow.gosc.pl/doc/2971124.Byl-czlowiekiem-dialogu

zdjęcie: Bogdan Gancarz

pobierz cały artykuł

Data opublikowania: 12.02.2016
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek